Subskrybuj
Ekstraklasa

Wiemy coraz więcej, jak będzie wyglądać Ekstraklasa!

2020-05-18

Już za niespełna dwa tygodnie zostaną wznowione rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy, a kilka dni później powróci I i II liga. Z pewnością każdy z fanów piłki nożnej w Polsce z niecierpliwością czeka na pierwsze mecze w naszym kraju. Z powodu panującej pandemii koronawirusa zostaną wprowadzone specjalne zasady, które będą miały chronić wszystkich uczestników zawodów piłkarskich. Udało nam się dotrzeć do najnowszych pomysłów zasad, które mają być wdrożone w rozgrywkach szczebla centralnego.

Już od dłuższego czasu wiadomo, że Polski Związek Piłki Nożnej jest w trakcie tworzenia specjalnego regulaminu rozgrywek piłkarskich szczebla centralnego, który zawierać będzie zasady organizacji meczów. Do wznowienia sezonu coraz mniej czasu, a zatem prace są już zapewne na finiszu. Regulamin, który powstanie, będzie miał obowiązywać do zakończenia sezonu 2019/20 lub do wcześniejszego odwołania. Poniżej prezentujemy główne i najbardziej znaczące zasady, które bezpośrednio wpłyną na to, jak będą wyglądać rozgrywki w naszym kraju. Wszystkie te zapisy znalazły się w specjalnie wydanym pod koniec ubiegłego tygodnia dokumencie.

Zasady przebywania na stadionie

Mecze odbywać się będą bez udziału publiczności. Na całym stadionie w czasie trwania meczu będzie mogło przebywać maksymalnie 200 osób. Wliczeni w to są także zawodnicy, sztaby szkoleniowe, sędziowie, pracownicy klubów i media.

Wszystkie osoby,  które będą znajdować się na stadionie, będą zobowiązane do przestrzegania prawa powszechnego, a zatem osoby te będą musiały zakrywać usta i nos. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie zawodnicy i sędziowie w czasie meczu i rozgrzewki. W tym momencie upada 'mit' o tym, że arbiter będzie biegał w maseczce, bądź przyłbicy. Dodatkowo trener, który będzie udzielać w trakcie spotkania wskazówek swoim zawodnikom będzie także zwolniony z tego obowiązku.

Opracowywany przez PZPN regulamin ma zakładać podzielenie stadionu na 4 różne strefy. Zawarte zostaną limity osób, które mogą przebywać w danej strefie, a także w jakim czasie mogą one tam być. Osoby te nie będą mogły przemieszczać się między strefami, co pozwoli ograniczyć 'mieszanie' się ludzi obecnych na stadionie.

Reporterzy nie będą mogli przebywać na murawie, a także w bliskiej jej przestrzeni. Podczas wywiadów z zawodnikami, czy trenerami będzie obowiązywać zasada minimum trzech metrów odstępu. Na ten moment nie wiadomo, czy wywiady będzie można przeprowadzać także w przerwie spotkania.

Czego zabraknie oprócz kibiców?

Podczas meczów nie będzie chłopców do podawania piłek. Jednak, aby gra toczyła się sprawnie, wokół boiska zostaną ustawione 24 piłki – po 6 wzdłuż linii bocznych i końcowych. Futbolówki ustawiać mogą jedynie osoby do tego uprawnione, które zostaną wyznaczone przez gospodarzy. Jeżeli w czasie meczu będzie potrzeba ustawienia ponownie piłek, to sędzia techniczny będzie mógł wyznaczyć do tego osoby z ławek rezerwowych – po 1 z drużyny.

Nie będzie także służb noszowych, które do tej pory były obowiązkowe. Jeżeli zaistnieje konieczność zniesienia kogoś z boiska na noszach, to uczyni to załoga karetki pogotowia, która musi znajdować się na obiekcie.

Przed meczem nie będzie dziecięcej eskorty, nie będzie zdjęcia sędziów z kapitanami, maskotki klubowej, a także ustawiania się zawodników i przybijania piątek. Kluby będą mogły dostawić dodatkowe ławki do stref technicznych, tak aby każdy z członków zespołu siedział w bezpiecznej od siebie odległości. Sędzia spotkania będzie musiał dopilnować, aby drużyny wchodziły odrębnie na płytę boiska, zgodnie z zasadą, że najpierw goście, a następnie gospodarze. 

Dodatkowo PZPN ma zalecić klubom przyjazd na obiekt kilkoma autobusami, tak aby każdy z członków zespołu pozostawał w bezpiecznej odległości od innych. Drużyny nie będą znajdować się w jednej szatni. W zależności od możliwości obiektu, zaleca się rozłożenie jednej szatni na kilka pomieszczeń.

Co z VAR-em i dodatkowymi dwoma zmianami w czasie gry? 

W tej sprawie nie mamy jeszcze żadnego oficjalnego potwierdzenia. Aktualnie w planach PZPN-u jest przeprowadzenie wszystkich spotkań Ekstraklasy z systemem VAR, który będzie nieco zmieniony. W wozie VAR ma zasiąść tylko jeden sędzia,  a nie jak do tej pory było - dwóch. Aktualnie jest to niezgodne z Protokołem VAR, który stanowi, że system musi obsługiwać minimum dwóch arbitrów. Prawdopodobne jest to, że IFAB podejmie decyzję, która zezwoli na pomysł PZPN-u. Kilka dni temu IFAB poinformowało, że ligi mogą zadecydować o tym, czy chcą u siebie wdrożyć 2 dodatkowe zmiany w czasie meczu. Z tego pomysłu skorzystała Bundesliga, jednak czy będzie też to w Polsce? Podobnie jak z VAR-em, nie mamy jeszcze oficjalnego stanowiska federacji, jednak Prezes Zbigniew Boniek zapowiedział, że zmiana ta nie wejdzie do polskiej piłki.

Wszystkie powyższe punkty są aktualnie najnowszą propozycją PZPN-u. Nie są one jeszcze pewne, jednak wydają się być realne i bardzo możliwe do wprowadzenia. Myślę, że jeszcze w tym tygodniu usłyszymy oficjalny komunikat PZPN-u w tej sprawie. W poniedziałek 18 maja ma się odbyć kolejna wideokonferencja sędziów. Być może zrodzą się na niej nowe pomysły, bądź pewne rzeczy zostaną już oficjalnie potwierdzone.

Plan wznowienia rozgrywek piłkarskich w Polsce:

  • 26.05 – Puchar Polski
  • 29.05 – Ekstraklasa
  • 2.06 – I i II liga
Łukasz Rogowski