Subskrybuj
Reprezentacja

Wszystkie rekordy "Lewego"! (cz.1)

2019-12-24

"To jest Monster" - krzyczał Mateusz Borek po bramce Polaków na 2:1 w zwycięskim meczu z Irlandią w eliminacjach do EURO 2016. Pep Guardiola chwytał się za głowę, kiedy oglądał pogrom Wolfsburga. Te wydarzenia, ale także mnóstwo innych łączą trzy słowa - rekordowy Robert Lewandowski. Z okazji kończącego się roku postanowiliśmy przeanalizować karierę kapitana reprezentacji Polski i prześledzić jego dokonania na przestrzeni lat. W części pierwszej skupiamy się na polskiej części życiorysu "Lewego", czyli okresach gry w Zniczu Pruszków i Lechu Poznań, a także bogatym już mariażu z kadrą.

Tak jak wszyscy zawsze powtarzają - priorytetem jest pierwsza reprezentacja. Zacznijmy więc od niej.

Wszystko zaczęło się 10 września 2008 roku, kiedy już w debiucie przeciwko San Marino zdobył swoją premierową bramkę w narodowych barwach. Potrzebował do tego zaledwie ośmiu minut.

Jak się później okazało drużyna narodowa stała się kuźnią kolejnych wyczynów napastnika urodzonego w Warszawie. Najważniejszymi rekordami Robert zapisał się w tym roku.

21 marca na Ernst-Happel Stadion wybiegł na boisko po raz 103., stając się piłkarzem z największą liczbą meczów rozegranych w reprezentacji. 

5 października 2017 roku w meczu przeciwko Armenii zdobył swoją czterdziestą dziewiątą bramkę w narodowych barwach bijąc rekord legendarnego Włodzimierza Lubańskiego. Licznik nadal bije i póki co, po listopadowym spotkaniu ze Słowenią zatrzymał się na 61 bramkach w koszulce z Orłem na piersi!

Pomiędzy meczem z Portugalią na EURO 2016 (30.06.2016), a spotkaniem w ramach eliminacji MŚ z Rumunią (10.06.2017) strzelał bramki w siedmiu kolejnych meczach reprezentacji stając się pierwszym piłkarzem w historii z takim rekordem. Dodatkowo wszystkie te mecze były grami o punkty.

Z meczami o stawkę łączy się kolejny rekord naszego bombera. "Lewy" jest najskuteczniejszym piłkarzem w biało-czerwonej historii jeśli chodzi o spotkania o punkty. Na 40 takich bramek (!) składają się: dwa trafienia w finałach EURO, 21 goli z eliminacji do Mistrzostw Świata i 19 bramek z kwalifikacji do Mistrzostw Europy.

Będąc przy temacie kwalifikacji do turniejów międzynarodowych warto wiedzieć, że Lewandowski jest pierwszym piłkarzem w historii, który w ramach jednych eliminacji do Mistrzostw Świata strzelił w strefie UEFA 16 goli! Zresztą takie samo wyróżnienie dzierży przy okazji el. EURO. W kwalifikacjach do francuskich finałów strzelił 13 goli. Co więcej z tymi kwalifikacjami łączy się kolejny rekord. W wygranym 4:0 meczu z Gruzją z czerwca 2015 roku wywodzi się najszybszy hat-trick w historii reprezentacji Polski. 4 minuty - tyle potrzebował Lewandowski do trzykrotnego pokonania Lorii. Osiągnięcie to także drugi najszybszy hat-trick w historii eliminacji Mistrzostw Europy

Były to doskonałe eliminacje dla "Lewego", którego UEFA umieściła w jedenastce gwiazd, a także uznała najlepszym piłkarzem całych kwalifikacji.

Na koniec jeszcze jeden - ciekawy rekord rodem z reprezentacji. 11 z 61 bramek w narodowych barwach Robert zdobył z rzutów karnych. Najwięcej w całej historii kadry narodowej.

W reprezentacji już jako piłkarz klasy światowej, ale wcześniej w polskich klubach! Warto wspomnieć dokonania "Lewego" z czasów gry w rodzimych ligach. Nie tylko mecz z San Marino udowodnił, że Robert lubi debiuty!

Debiut w 2. lidze z 29 lipca 2007 roku przedstawił "Lewego" kibicom drugiego poziomu rozgrywkowego w Polsce. W meczu przeciwko Pelikanowi Łowicz zdobył gola na 2:0 grając w barwach Znicza Pruszków. Trenerem Znicza był wówczas Leszek Ojrzyński, a w składzie pruszkowian zobaczyliśmy także innego piłkarza z udaną, jak się później okazało karierą, Igora Lewczuka. 

W tym sezonie zdobył jeden ze swoich trzech tytułów króla strzelców w Polsce. W sezonie 2006/07 z piętnastoma trafieniami był najlepszym strzelcem 2 ligi grupy wschodniej, a już w rozgrywkach 2009/10 sięgnął po tytuł najlepszego strzelca Ekstraklasy (18 bramek).

2008 rok był jednak rokiem wystrzałowych debiutów. 

Debiut w Lechu Poznań? - mecz z Chazarem Lenkoran (17.07.2008 rok) Wygrana "Kolejorza" 1:0 po bramce Lewandowskiego.

Debiut w Ekstraklasie? (08.08.2008 rok) - Lech pokonuje GKS Bełchatów 3:2, a pięknego gola zdobywa Lewandowski.

Jakby tego było mało - debiut w Superpucharze Polski? - Mecz z Wisłą Kraków 25 lipca 2009 roku i bramka strzelona Mariuszowi Pawełkowi.

Zostając w Polsce trudno nie wspomnieć hegemonii Lewandowskiego z lat 2011-2017, kiedy siedem razy z rzędu zostawał "Piłkarzem Roku" w plebiscycie tygodnika "Piłka Nożna" - czyni go również to niekwestionowanym rekordzistą. Monopol kapitana reprezentacji Polski udało się przerwać dopiero Łukaszowi Fabiańskiemu. 

A to wszystko, to tylko wierzchołek góry lodowej, czyli wszystkich rekordów kapitana reprezentacji Polski!

Ciąg dalszy nastąpi... 

Filip Macuda