Subskrybuj
Reprezentacja

Wszystkie rekordy "Lewego"! cz.2

2019-12-28

W części pierwszej wzięliśmy na tapet polską część kariery Roberta Lewandowskiego i skupiliśmy się na rekordach osiąganych w koszulce z Orłem na piersi, a także w barwach Lecha Poznań i Znicza Pruszków. Dziś przenosimy się za naszą zachodnią granicę, gdzie odnajdujemy prawdziwy ocean osiągnięć i spektakularnych wyników osiąganych przez kapitana reprezentacji Polski, a ponieważ rekordów jest tak wiele, to postanowiliśmy podzielić je i usystematyzować. Przed Wami Bundesliga, Puchar i Superpuchar Niemiec - wszystko razem z "Lewym"! 

BORUSSIA DORTMUND

Początki Lewandowskiego w Niemczech nie należały do najłatwiejszych. Pierwszy sezon po transferze, mimo zdobycia mistrzostwa Niemiec, stanowił dopiero przedsmak wielkich osiągnięć w żółtej koszulce Borussii Dortmund. 8 bramek i trzy asysty - to bilans Lewandowskiego z pierwszej kampanii w zespole "Borussen". 

Na dobre wszystko rozpoczęło się 1 października 2011 roku, kiedy w spotkaniu z Augsburgiem zdobył swojego pierwszego hat-tricka w Bundeslidze.

Ostatecznie sezon zakończył z dorobkiem 22 ligowych bramek, bijąc dwudziestojednoletni rekord Jana Furtoka (w 1991 roku zdobył 20 bramek, stając się wicekrólem strzelców ligi) i czyniąc siebie najskuteczniejszym Polakiem w pojedynczym sezonie Bundesligi. W tak znakomitym sezonie został wyróżniony - także jako pierwszy Polak w historii - przez władze ligi odbierając nagrodę najlepszego piłkarza rozgrywek.

Sezon zwieńczył zwycięskim Pucharem Niemiec, w którym także wyrównał  pewien rekord. Hat-trick ustrzelony przeciwko Bayernowi Monachium (5:2) był dopiero trzecim takim osiągnięciem w historii meczów finałowych DFB Pokal, ale pierwszym wśród obcokrajowców!

16 marca 2013 roku Lewandowski pobił klubowy rekord legendarnego Friedhelma Konietzki, który zdobył gola w siedmiu kolejnych meczach BVB. (rekord trwał przez blisko pięćdziesiąt lat!). Dodatkowo, niespełna miesiąc później - 13 kwietnia - zaliczył jedenasty mecz z rzędu z golem w Bundeslidze, co czyni go pierwszym obcokrajowcem z takim osiągnięciem w Bundeslidze, ustępując jedynie Gerdowi Mullerowi. 

BAYERN MONACHIUM

O ile już pobyt w Dortmundzie sprawił, że o Lewandowskim usłyszała piłkarska Europa, o tyle trwająca wciąż przygoda z Bayernem Monachium jedynie tę teorię ugruntowała. Najbardziej spektakularny rekord, a w zasadzie rekordy zostały pobite 22 września 2015 roku. To wówczas Lewandowski poskromił VfL Wolfsburg pięciokrotnie trafiając do siatki rywali, jednocześnie wpisując się do annałów niemieckiego, ale i światowego futbolu.

Najszybszy hat-trick w historii Bundesligi - 4 minuty (51', 52',55')

Najszybciej zdobyte cztery bramki w historii Bundesligi - 6 minut (51',52',55',57')

Najszybciej zdobyte pięć bramek w historii Bundesligi - 9 minut (51',52',55',57',60')

Oprócz tego Lewandowski stał się pierwszym i do dziś jedynym piłkarzem w historii najwyższej ligi niemieckiej, który zdobył pięć bramek po wejściu z ławki.

W sezonie 2015/16 został pierwszym obcokrajowcem w historii Bundesligi, który zdobył 30 bramek w jednym sezonie - osiągniecie to powtórzył w kolejnych rozgrywkach, jednak wówczas rekord odebrał mu Pierre-Emerick Aubameyang (31 goli).

Warto wspomnieć o finałach: Pucharu i Superpucharu Niemiec. Lewandowski jest najskuteczniejszym piłkarzem zarówno w jednych (6), jak i drugich meczach (5 bramek), a jeśli chodzi o Superpuchar Niemiec - jako jedyny piłkarz w historii wystąpił w meczu o to trofeum aż dziewięć razy

Do tego Lewandowski jest pierwszym strzelcem hat-tricka w meczu o Superpuchar kraju - 12.08.2018 z Eintrachtem Frankfurt (5:0)

"Lewy" to także pierwszy piłkarz w historii, który trzy razy z rzędu zostawał królem strzelców DFB Pokal (2016/17, 17/18, 18/19), a przypomnijmy że w sezonie 2011/12 także sięgnął po to wyróżnienie.

Najważniejszy piłkarski mecz w Niemczech? "Der Klassiker", czyli starcia pomiędzy Borussią Dortmund, a Bayernem Monachium. Najlepszy strzelec w historii? Wiadomo - Lewandowski! 18 bramek

Lewandowski to autor dziewięciu hat-tricków w Bundeslidze - żaden obcokrajowiec nie ma ich więcej:

 • 01.10.2011 z Augsburgiem (4:0)
 • 01.11.2013 ze Stuttgartem (6:1)
 • 22.09.2015 z Wolfsburgiem (5:1)
 • 26.08.2016 z Werderem (6:0)
 • 25.02.2017 z Hamburgerem SV (8:0)
 • 01.04.2017 z Augsburgiem (6:0)
 • 10.03.2018 z Hamburgerem SV (6:0)
 • 31.03.2018 z Borussią Dortmund (6:0)
 • 24.08.2019 z Schalke 04 (3:0) 

W trwającym sezonie pobił już kolejne rekordy! Stał się pierwszym piłkarzem w historii Bundesligi, który w pierwszych sześciu kolejkach sezonu zdobył 10 bramek, a także pierwszym który w pierwszych 10 kolejkach zdobył 16 goli!

Oprócz tego stał się pierwszym piłkarzem w historii Bundesligi, a co za tym idzie Bayernu Monachium, który zdobywał bramki w pierwszych: dziewięciu, dziesięciu i jedenastu kolejkach sezonu!!

19 października 2019 roku zdobywając bramkę w meczu przeciwko Augsburgowi zdobył gola w jedenastym kolejnym meczu Bayern Monachium we wszystkich rozgrywkach, wyrównując rekord Carstena Janckera, który pobił w spotkaniu rozgrywanym kilka dni później w Pireusie.  

Są także rekordy ruchome, czyli takie, które z pewnością będą rosły, bo rosną stale, ale dla porządku przypomnijmy, że Lewandowski to:

 • najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Bundesligi (221 goli) i zarazem pierwszy, który przekroczył barierę dwustu goli
 • najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Pucharu Niemiec (34 gole)
 • najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Bayernu Monachium (147 goli), a zarazem najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Bundesligi w barwach jednego klubu
 • jedyny obcokrajowiec w historii Bundesligi z czterema tytułami Króla Strzelców - drugi w historii po Gerdzie Mullerze (7 razy zdobył koronę)

Ciekawostką jest również fakt, że Lewandowski jest pierwszym piłkarzem w historii ligi, który zwyciężał w ośmiu meczach pierwszej kolejki sezonu z rzędu. Trwający sezon jest dla niego dziesiątym w bundesligowej karierze i tylko w tym (2:2 z Herthą Berlin), a także debiutanckim (0:2 z Bayerem Leverkusen) nie udało mu się zdobyć trzech punktów na starcie sezonu.

Lewandowski jest również katem poszczególnych drużyn. Kapitan reprezentacji Polski to pierwszy piłkarz w historii Bundesligi, który strzelał bramki w pięciu meczach z rzędu ze swoim byłym klubem! 

Jedną z ulubionych ofiar "Lewego" jest także derbowy rywal BVB, a więc Schalke 04 Gelsenkirchen. Polak to pierwszy piłkarz w historii Bundesligi, który strzelał bramki w siedmiu meczach z rzędu przeciwko "Koningsblauen".

Filip Macuda