Subskrybuj
Reprezentacja

Xavi o RL9: "Nie atakuje tak przestrzeni"...

2024-01-05

prawdakadryORLEN czyli cykl na kanale Prawda Futbolu pod patronatem Grupy ORLEN, który pojawia się na YouTube. Skupiamy się na zawodnikach reprezentacji, trenerach i szkoleniu kadrowiczów.

Roman Kołtoń komentuje sytuację Roberta Lewandowskiego. Dużo, oj dużo się dzieje wokół kapitana reprezentacji Polski. Bez względu na porę roku! Barcelona właśnie wygrała z Las Palmas, ale "Lewy" został zmieniony już w 72 minucie, po 21 kontaktach z piłką i zaledwie dwóch strzałach. Jednym zablokowanym, a drugim całkowicie nieudanym. To Vitor Roque wszedł na boisko w 78 minucie i oddał trzy strzały, dużo groźniejsze. Jedna sytuacja była wręcz niesamowita. Nawet Robert oklaskiwał Brazylijczyka, który w piątek został przedstawiony w Katalonii, mając już za sobą czwartkowy debiut w La Liga.

Recenzje występu Polaka są jednoznaczne. Dla mnie ważniejsza jest jednak wypowiedź Xaviego. Trener Barcelony powiedział: "Został zmieniony, ponieważ potrzebowaliśmy napastników, którzy wbiegaliby za linię obrony. Takich, jak Vitor Roque, czy Ferran Torres. Robert nie atakuje tak przestrzeni i stąd ta zmiana. Piłkarze muszą zrozumieć moje decyzje, bo rywalizacja jest duża, ale wszyscy będą grać". W takim duchu Xavi - jeśli chodzi o Polaka - nie wypowiedział się nigdy. Zawsze bronił, argumentował, wykazywał niesamowitą cierpliwość. Tu słowa są konkretne... To zresztą dotyczy szerzej wykorzystania atutów Lewandowskiego.

"Tylko w szesnastce" - mówi Jacek Gmoch. To znaczy nie tylko, ale przede wszystkim w polu karnym. "Przecież stamtąd strzelał najwięcej bramek. To było jego królestwo. Teraz czegoś mu brakuje. Ułamka sekundy, decyzji, precyzji" - zaznacza legendarny trener. Puentuje jednak jednoznacznie: "Tam dalej jest najbardziej niebezpieczny". Dodaje jeszcze coś niesamowicie ważnego: "Lewandowski zależy, zawsze zależał od partnerów!, a ci partnerzy sami szukają celebracji. Sami szukają wykończenia akcji. Tak było choćby na Wyspach Kanaryjskich. To dyskusja też o funkcjonowaniu w zespole. Na boisku i poza nim...".

Zapraszamy do odtworzenia całego odcinka #prawdakadryORLEN tworzonego z grupą Orlen:

Roman Kołtoń