Subskrybuj
Sport

Co powinien wiedzieć kibic przed startem nowego sezonu? Zmiany w przepisach

2019-07-17

Już w ten weekend powracają rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy. To początek nowego sezonu, a zatem warto zapoznać się z najbardziej istotnymi zmianami jakie zostały wprowadzone w przepisach gry na sezon 2019/2020.

Kartki dla sztabu szkoleniowego

Od sezonu 2019/2020 wprowadzone zostały kary indywidualne w postaci żółtych i czerwonych kartek dla sztabów szkoleniowych drużyn. Tyczy się to wszystkich osób obecnych  na ławce rezerwowych: trenerów, kierowników, a także pomocy medycznej. W przypadku, gdy nie wiadomo, która dokładnie osoba z ławki rezerwowych popełniła przewinie, karę indywidualną otrzyma najwyższy rangą trener obecny w tej strefie technicznej. Listę wykroczeń podlegających żółtej i czerwonej kartce znajdziecie TUTAJ.

Wymiana już nie tylko na środku

Podczas wymiany zawodników, gracz przebywający na boisku musi opuścić pole gry w najbliższym miejscu przez linię ograniczającą pole gry, a nie jak do tej pory było na środku linii bocznej. Sędzia może jednak zezwolić na bezzwłoczne zejście z boiska najkrótszą drogą do linii środkowej.

Przerwa na schłodzenie organizmu

Do tej pory sędzia przed meczem mógł zarządzić, że w 30. minucie każdej połowy odbędzie się przerwa na uzupełnienie płynów, która może maksymalnie trwać 60 sekund. W nowych przepisach gry wprowadzono pojęcie przerwy na schłodzenie organizmu. Taka przerwa może trwać od 90 sekund do 3 minut.

Sędzia zadecyduje, kto rozpocznie grę z rzutu sędziowskiego

Istotne zmiany zostały wprowadzone także w procedurze wykonania rzutu sędziowskiego. Jeżeli arbiter przerwie grę i rzut sędziowski będzie wykonywany z pola karnego, to piłkę otrzyma bramkarz. W pozostałych przypadkach sędzia da prawo wznowienia gry drużynie, która jako ostatnia dotknęła piłki przed przerwaniem akcji. W momencie wykonywania rzutu sędziowskiego, wszyscy zawodnicy obu drużyn muszą znajdować się w odległości minimum 4 metrów od miejsca rozpoczęcia gry.

Kontakt piłki z sędzią

Rzut sędziowski zostanie także podyktowany, jeżeli piłka dotknie sędziego i i w wyniku tego: 

  • drużyna rozpocznie korzystny atak,
  • piłka wpadnie bezpośrednio do bramki,
  • piłkę przejmie drużyna przeciwna.

W pozostałych przypadkach gra będzie normalnie kontynuowana, tak jak to miało miejsce dotychczas. 

Ocena zagrania piłki ręką

W znacznym stopniu została zmieniona ocena zagrania piłki ręką. Dokładne zmiany w tym aspekcie opisaliśmy już wcześniej TUTAJ.

Odłożenie kartki do następnej przerwy w grze

W nowym sezonie sędzia będzie mógł odłożyć pokazanie żółtej, bądź czerwonej kartki do następnej przerwy gry. Warunkiem tego jest to, że drużyna poszkodowana szybko wznowi grę i stworzy sobie przy tym klarowną szansę na zdobycie bramki. Jest to znacznie korzystniejsze dla poszkodowanej drużyny, która w ten sposób będzie miała szansę na przeprowadzenie szybkiego ataku. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przewinienie to polegało na przerwaniu realnej szansy na zdobycie bramki to winny zawodnik otrzyma tylko żółtą, a nie czerwoną kartkę. 

Koniec przepychanek w murze

Wraz z rozpoczynającym się własnie sezonem zakończony zostanie problem z przepychankami zawodników w murze. Zgodnie z nowymi przepisami gry, jeżeli mur tworzy trzech lub więcej zawodników drużyny broniącej, to wszyscy gracze przeciwnego zespołu muszą przebywać w odległości minimum 1 metr od muru w momencie kopnięcia piłki. Jeżeli rywal znajdować będzie się w bliższej odległości, dyktowany będzie rzut wolny pośredni.

Losowanie przedmeczowe

Ciekawa zmiana została wprowadzona także w procedurze losowania przedmeczowego. Do tej pory zwycięski kapitan wybierał stronę boiska, na której zacznie grę, a przegrany rozpoczynał mecz. Od teraz zwycięzca losowania będzie mógł wybrać czy chce rozpoczynać mecz, czy jednak woli zdecydować, na której połowie zacznie zawody.

Rzut wolny z pola karnego

Podczas wykonywania rzutu wolnego z własnego pola karnego, bądź rzutu od bramki ('piątki'), piłka będzie w grze, gdy zostanie zagrana. Nie będzie ona musiała opuścić pola karnego, tak jak to było dotychczas.

Jak widać zmian jest dużo, a zwłaszcza tych znaczących, które wpłyną na przebieg meczu. Dlatego nie wykluczamy, że w już w pierwszych spotkaniach wystąpią kontrowersje. My jesteśmy na to gotowi. Analizy decyzji sędziowskich będziemy zamieszczać na naszym portalu Prawda Futbolu. Bądźcie z nami na bieżąco.

 

Łukasz Rogowski